Almanya İstanbul Başkonsolosu Sanayi Odasında Ağırlandı

Kategoride Diğer

Balıkesir Sanayi Odasında 10.05.2022 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya, Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi KULA, Bşk. Yard. Emrah BİLCANLI, Yön. Kur. Üyeleri Metin Baykan ve Erdem ÖZER, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi YARIŞ, Meclis Başkanı Ergin BİRGÜL, Yön. Kur. Bşk. Yardımcıları Ali BİLCANLI ve Emre İNCE, Yön. Kur. Üyeleri Sinan YIRCALI ve Uğur KULA katıldı.

Nazmi YARIŞ: Almanya Başkonsolosu Johannes REGENBRECHT’i Balıkesir’in Organize Sanayi Bölgesi yatırım olanakları, lokasyonu, ürün çeşitliliği ve kapasitesi, turizmi, ulaşımı ve lojistiği hakkında bilgilendirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 2021 yılı Almanya ile yapılan ihracat 60 Milyon dolar olup, ilimizin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 3.sırada yer almıştır. 2022 yılı ilk dört ayında Almanya ile gerçekleşen ihracat oranında % 46 oranında bir artış olup, toplam ihracat rakamlarının % 8,5’i Almanya ile gerçekleştirilmiştir.

Rahmi KULA: Balıkesir’de gıda ve tarıma dayalı bir sanayi olduğunu ve Çanakkale köprüsünün açılışıyla  ithalat ve ihracat için Lojistik olarak avantaj sağlayacağını ve gerek karayolu, gerek demiryolu ile iki ülke arasında ticaretin gelişimi için Avrupa’ya açılan bir kapı olarak gördüğünü  belirtti. Almanya’ya geçen yıl 60 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini vurguladı ve bu seneki hedefin 100 milyon dolar olduğunu söyledi.

Johannes Regenbrecht : Almanya ile Türkiye’nin özel ilişkiler içinde olduğu, kurumlar arası mevcut iyi ilişkilerin karşılıklı dostluk ve anlayış çerçevesinde devam etmesini ümit ettiklerini ve yetkileri dahilinde her türlü işbirliği, diyalog ve dayanışmaya açık olduklarını belirtti.

Balıkesir Sanayi Odasında gerçekleşen görüşme sonrasında Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan Eğinlioğlu Zincir Sanayi Tic. A.Ş. firmasını ziyaret ettiler. Eğinlioğlu Zincir Sanayi firma ortağı Orçun Eğinlioğlu Almanya İstanbul Başkonsolosuna fabrikayı gezdirerek üretim konuları ve ürünler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir