Influencer Reklam Ajansı ile Çalışmanın Avantajları

Kategoride Diğer

Influencer reklam ajansı hizmetleri, bir marka veya ürün için etkili bir şekilde pazarlanmasını sağlamak amacıyla sosyal medya üzerinden etkili olan bir kişi veya grup tarafından yapılan reklam çalışmalarıdır. Ajanslar, markalar için uygun influencer’ları bulmak, anlaşmalar yapmak ve reklam çalışmalarını yürütmek gibi hizmetler sunarlar.

Influencer pazarlama, bir marka veya ürünün, sosyal medya üzerinden etkili olan bir kişi veya grup tarafından pazarlanması olarak tanımlanabilir. Bu kişi veya grup, birçok takipçiye sahip olmasına rağmen, özellikle belirli bir konuda uzmanlaşmış veya etkili bir şekilde iletişim kurabildiği için “influencer” olarak adlandırılır. Influencer pazarlama, markaların sosyal medya üzerinden hedef kitleye ulaşmasına ve ürün veya hizmetlerini tanıtmasına olanak tanır. Influencer’lar, takipçilerine güven ve sadakat beslerler, bu nedenle onların önerileri veya tavsiyeleri takipçileri tarafından daha cazip bulunur.

Influencer reklam ajansı, markalar için çeşitli faydalar sağlar:

 • Marka farkındalığını arttırır.
 • Marka imajını iyileştirir.
 • Satışları arttırmak için etkili bir yol olabilir.
 • Hedef kitleye ulaşmak için etkili bir yol olabilir.

Pazarlama faaliyetleri, genellikle ücretli iş birliği veya ücretsiz ürün veya hizmet sunumu şeklinde gerçekleştirilir. Ücretli iş birliği, influencer reklam ajansı bünyesinde kullanılan bir yöntemdir ve influencer’ların markanın ürün veya hizmetlerini tanıtmak için ödeme aldığı anlamına gelir. Ücretsiz ürün veya hizmet sunumu ise, influencer’ların markanın ürün veya hizmetlerini kullanmaları ve bunları takipçilerine tanıtmak için ödül olarak almaları anlamına gelir.

Influencer Reklam Ajansı ile Çalışmak

Influencer reklam ajansı ile çalışmanın birçok faydası bulunmaktadır. Birkaç tanesine yukarıda küçük maddeler halinde değinilse de bu bölümde detaylarıyla anlatmak hedeflenmiştir.

 • Doğru Hedef Kitle: Influencer reklam ajansları, markalar için hedef kitleye en uygun influencer’ları bulmakla yükümlüdür. Bu, markaların ürün veya hizmetlerini potansiyel kişilerle buluşturmasında en öenmli etkendir. Örnek olarak, bir moda markasının genç kadınlara hitap etmesi gerektiğinde, ajans, genç kadınlar arasında popüler olan ve moda ile ilgili içerikler paylaşan influencer’ları seçmelidir.
 • Pazarlama Maliyetlerini Azaltma: Influencer reklam ajansları, markalar için en etkili ve maliyet-etkili reklam çalışmalarını yürütmek için çalışır. Örnek olarak, bir ajans, markanın ürün veya hizmetlerini tanıtmak için influencer’lar ile çalışmasını önerirken, markanın bütçesini de dikkate alacaktır. Etkili bir pazarlama faaliyeti olan influencer pazarlama ile istenen hedefe bir kerede ulaşılabilir. Bu noktada diğer pazarlama faaliyetleri yapılmaz ve maliyetler azaltılır. Influencer pazarlama çalışmaları yapılırken reklam ajansı hangi tür influencerlarla çalışılacağına doğru karar vermelidir çünkü markanın bütçesi çok önemlidir. Verilen bütçeye bağlı olarak en iyi şekilde kar edilmesi amaçlanmaktadır.
 • İletişim Kurma: Influencer reklam ajansları, markalar için influencer’lar ile doğru iletişimi sağlar. Ajanslar, influencer’lar ile anlaşmalar yapar ve reklam çalışmalarını yürütmek için gerekli bilgi ve materyalleri sağlar. Örnek olarak, bir ajans, markanın ürün veya hizmetleri hakkında influencer’ların bilgi sahibi olmalarını sağlar ve onların yaptığı içerikleri inceleyerek, markanın hedef kitleye en uygun şekilde ulaşmasını sağlar. Bir davet düzenleyen marka, influencer konuk etmek istediğinde bunu influencer reklam ajansına devreder ve ajans tüm işlemleri onun için gerçekleştirir. Aynı durum influencer için de geçerlidir. Daha profesyonel şekilde işler yürür ve maddi alana kadar tüm işlemler ajansın kontrolünde gerçekleşir.
 • Marka İmajını İyileştirme: Influencer reklam ajansları, markalar için marka imajını iyileştirme konusunda çalışır. Örnek olarak, bir ajans, markanın ürün veya hizmetleri hakkında pozitif yorumlar yapan ve bunları takipçilerine tanıtan influencer’lar ile çalışabilir. Bu, markanın imajını pozitif yönde etkileyebilir ve takipçiler arasında daha iyi bir itibar oluşmasına neden olabilir. Çünkü birçok influencer takipçisi influencerlara güvenmektedir. Sosyal medyada verilen linkler milyonlarca kişi tarafından satın alınmakta, takip edilmekte, alınacaklar listesine eklenmektedir. Bu noktada markalar birbiri ile yarış halindedir. Sevilen bir infleuncerın markayı önermesi markanın imajını güçlendirir o influencerın kitlesinin birçoğu marka hakkında olumlu şeyler düşünür çünkü marka, influencer ile ilişkilendirilmiştir. Aynı şey, TV reklamlarında oynayan ünlüler için de geçerlidir. Onlar da markalar hakkında olumlu yargılar oluştururlar.
 • Satışları Arttırmak: Influencer reklam ajansları, markalar için satışları arttırmak için çalışır. Örnek olarak, bir ajans, markanın ürün veya hizmetlerini tanıtmak için influencer’lar ile çalışabilir ve influencer’ların takipçilerine özel indirim kodları sunmasını sağlayabilir. Bu, takipçilerin markanın ürün veya hizmetlerini daha cazip bulmasına ve daha fazla satın almasına neden olabilir. Markalar influencer reklam ajansları ile influencerlara hediye, deneme ürünleri gönderebilirler. İnfluencerlar ise bunun tanıtımını yaparak kitlesine markayı ve ürün veya hizmeti över. Bu, elbette markanın satışlarını artıracaktır.
 • Bağlamda Uygunluk: Influencer reklam ajansları, markalar için bağlamda uygunluk konusunda çalışır. Örnek olarak, bir ajans, markanın sağlık ve fitness ürünleri tanıtmak istediğinde, sağlık ve fitness alanında uzmanlaşmış veya hayat tarzlarını yansıtan influencer’ları seçebilir. Bu, markanın ürün veya hizmetlerinin doğru kişilere ulaşmasını ve daha etkili bir pazarlama yapmasını sağlar. Doğru hedef kitle, markanın ve influencerın uyuştuğu hedef kitledir.
 • Raporlar ve Bilgilendirmeler: Influencer reklam ajansları, reklam çalışmalarının etkililiğini analitik ve raporlama yöntemleri kullanarak takip eder. Örnek olarak, bir ajans, influencer’ların yaptığı içeriklerin takipçi sayısı, beğeni, yorum veya satış sayısı gibi verileri toplayarak, reklam çalışmalarının etkililiğini değerlendirir ve markalara raporlar sunar. İnfluencer reklam ajansı ile çalışan bir marka, “Bu pazarlama faaliyeti bana ne kattı?”, “Ne kadar fayda sağladı, nasıl gidiyoruz?” diye düşünmez. Bu raporları ve bilgileri ajans ona sunmaktadır. Bu raporların belirli süreleri vardır. Marka ve ajans iş birliği yaptığında bu detay konuşulur. Kimi ajanslar ayda bir, kimi ajanslar üç ayda bir şeklinde rapor desteği sunarlar. Marka, farklı bir talebi varsa bunu belirtmelidir. Ve tüm talep, istek ve hükümler bir sözleşme içerisinde iki tarafın da onayı doğrultusunda güvence altına alınır.

Influencer reklam ajansının markalara belki de en önemli katkısı marka farkındalığını arttırmaktır. Bu konuda birçok avantajı bulunmaktadır. Marka farkındalığını artırmak açısından influencer reklam ajansları, markalar için çeşitli avantajlar sağlar. Öncelikli avantajı sıkça bahsedilen, geniş bir hedef kitleye ulaşma avantajıdır.  Influencer reklam ajansları, markalar için hedef kitleye en uygun influencer’ları bulur. Bu, markanın ürün veya hizmetlerini geniş bir kitleye ulaştırmasını ve daha fazla kişi tarafından tanınmasını sağlamaktadır. Doğal ve etkili reklamlarla markaya destek olmaktadır. Influencer’lar, takipçilerine güven ve sadakat beslerler. Bu nedenle, onların önerileri veya tavsiyeleri takipçileri tarafından daha cazip bulunur. Bu, markanın ürün veya hizmetleri hakkında doğal ve etkili bir reklam yapmasını sağlar. İçerik üretimi açısından da fayda sağlayan Influencer reklam ajansları, influencer’lar ile içerik üretimi konusunda çalışır. Örnek olarak, bir ajans, markanın ürün veya hizmetleri hakkında özel olarak hazırlanmış videolar veya fotoğrafları influencer’lar ile paylaşmasını sağlayabilir. Bu, markanın ürün veya hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmenizi ve daha fazla kişi tarafından tanınmasını sağlar. Diğer bir alan ise sosyal medya etkileşimidir. Influencer reklam ajansları, influencer’lar ile sosyal medya etkileşimi konusunda çalışır. Örnek olarak, bir ajans, influencer’lar ile sosyal medya üzerinden yarışmalar, sortiler veya özel etkinlikler düzenleyebilir. Bu, markanın ürün veya hizmetleri hakkında daha fazla kişi tarafından bilinmesini ve daha fazla kişi tarafından tanınmasını sağlar.

Influencer reklam ajansı, markalar ile çalışması sırasında, hedef kitleye ulaşma, maliyetleri azaltma, iletişim kurma, marka imajını iyileştirme, satışları arttırmak, bağlamda uygunluk ve analitik ve raporlama gibi avantajlar sağlamaktadır.

- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir