Oğuz Karabay; ‘Turkovac alfa varyantına karşı oldukça etkin’

Kategoride Diğer

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, 2021’in sonunda acil kullanım onayı alan yerli ve milli Covid-19 aşısı Turkovac hakkında değerlendirmelerde bulundu.  

Turkovac aşısının inaktif bir aşı olduğunu ve inaktif aşıların en değerli özelliklerinden birinin diğer aşı ve ilaçlarla etkileşim bakımından oldukça avantajlı olduğunu belirten Prof. Dr. Karabay, “Aşı komponentlerine bir alerji olması durumu hariç, daha önce yapılan aşının ne olduğundan bağımsız olarak bundan sonra yapılacak aşının Turkovac aşısı olmasında herhangi bir sakınca olmayacağını düşünüyorum” sözlerini kaydederek ilk dozlarını farklı aşılardan olan kişilerin Turkovac aşısı olmasında bir sakınca görmediğini ifade etti.

“Turkovac’ı tavsiye ediyorum”

Prof. Dr. Karabay, aşının güvenilirliğine ilişkin olarak, “Kendi milli aşımızın olması oldukça değerli; bir hekim olarak yerli aşımız olan Turkovac’ı tavsiye ediyorum. Bu aşı, etkinliği ve güvenilirliği bilimsel araştırmalarla ispat edilmiş bir aşıdır. Bu aşının faz çalışma aşamalarında aşıyla ilgili olumlu veriler elde edildi” şeklinde konuştu.

“Ciddi yan etkilerle karşılaşılmadı”

Turkovac çalışmalarının, aşı çalışmaları için belirlenmiş standartlar olan GLP, GMP ve GCP standartlarına uygun şekilde yürütüldüğünün altını çizen Karabay, “Turkovac inaktif aşı geliştirme çalışmalarından elde edilen neticelere göre şu ana kadar gönüllülerde ciddi bir yan etkiyle karşılaşılmadığını biliyoruz. Ciddi olmayan yan etkilerden bulantı, kusma, aşı yerinde ağrı gibi yan etkiler inaktif aşılarda gözlenebilmektedir” dedi.

“Alfa varyantına karşı oldukça etkin”

Karabay, Turkovac aşısının farklı Covid-19 varyantlarına karşı etkinliği konusunda ise, “Bu aşının alfa varyantına karşı oldukça etkin olduğu bildirildi. Omicron dâhil diğer varyantlara ilişkin etkinliğini gösteren veriler gerekli ve bu konuda yeni araştırmalar halen sürmektedir” değerlendirmesinde bulundu. 

- REKLAM -
Son Eklenenler

İlginizi Çekebilir