Yeni trend ses estetiği

Kategoride Diğer

Ses, iletişim esnasında karşı tarafa kelimelerden çok daha fazla mesaj iletebilen güçlü bir araç. Araştırmalar, farklı insanların ses örneklerini dinleyenlerin, onların kişilik özelliklerini, sosyoekonomik durumlarını, hatta boy, yaş ve kilo gibi niteliklerini doğru bir şekilde tahmin edebildiğini gösteriyor. 

Ses tonu sosyal yaşamda etkili ve güçlü iletişim için önemli bir kriter olarak öne çıkıyor. Ancak araştırmalar, iş hayatında da güçlü ve tok ses tonlarının kişinin başarısına önemli bir katkı sağladığını kanıtlar nitelikte. Örneğin Duke Üniversitesi Fuqua School of Business tarafından yapılan ve literatüre “milyon dolarlık ses” kavramını kazandıran araştırma, daha kalın seslere sahip erkek CEO’ların daha büyük şirketleri yönetme, daha fazla para kazandırma ve işlerinde daha uzun süre kalma eğiliminde olduğunu gösterdi. 

İnsan sesi ameliyatla değiştirilebilir 

Günümüzde adı giderek daha sık duyulmaya başlanan estetik ses cerrahisi, sesi erkek gibi kalın çıkan kadınları, sesi ince ve çatallı çıkan erkekleri ve cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren kişileri hedefliyor. Estetik ses cerrahisine ses tonunu beğenmeyenlerin veya sesi ile bedeni arasında dışardan algılanabilen bir uyumsuzluğa sahip olanların başvurduğunu dile getiren Dr. Voice Clinic’in Kurucusu, Prof. Dr. İsmail Koçak, “Örneğin ses kalınlaştırma ameliyatı, iş yaşamında daha otoriter bir ses tonuna sahip olmak isteyen erkek ve kadınlara uygulanıyor. Kadınsı ses tonuna sahip olup sesini kalınlaştırmak ya da daha erkeksi yapmak isteyen erkeklere de sıklıkla uygulanıyor” dedi. 

Sesi kaybetme riski ve sesin daha kötü olması ihtimali yok”
Sesin kalın olduğu durumlarda uygulanan ses inceltme işlemleri de sesi inceltirken aynı zamanda ton kalitesinde değişiklik sağlayarak sesin enerjisini ve perdesini artırıyor. Ses inceltme işlemlerinin özellikle kalın sesli kadınlarda etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr. İsmail Koçak, “Bu ameliyata karar veren kadınlardan en sık duyduğumuz şikayet, telefon konuşmalarında erkek sanılmaları ve kendilerine “beyefendi” diye hitap edilmesi. Ses inceltme ameliyatlarını, yapısal olarak ses telleri kalın olan kadınlarda ve erkekten kadına cinsiyet değişimi söz konusu olduğunda, sesi bedenle uyumlandırmak, daha ince ve daha kadınsı bir ton elde etmek için uyguluyoruz. Bu ameliyatlarda sesi kaybetme riski ve sesin daha kötü olma ihtimali söz konusu değil” dedi. 

“Yaşlanan sesi gençleştirmek mümkün”
1993’ten bu yana ses tedavisi yapan ve 2011 yılında kurduğu İstanbul merkezli kliniği Dr. Voice Clinic’te insan sesini tüm yönleriyle iyileştiren ve aslen bir müzisyen olan Dr. Voice Clinic Kurucusu Prof. Dr. İsmail Koçak, oldukça ilgi gören bir başka estetik ses cerrahisi uygulaması lazer glottoplasti yani ses gençleştirme ameliyatını ise şu sözlerle anlatıyor: “Yaş ilerledikçe ve ses kullanımı arttıkça ses teli tabakaları kalınlaşır ve ses kabalaşır. Bu durumda ses tellerinin kalınlaşmış tabakalarının alınması ve yıpranan deforme dokunun ortadan kaldırılması gerekir. Bu işlemlerde genellikle lazer kullanılır ve bozulan tabakalar çıkartılarak sesin genç ve enerjik tonları elde edilir.”

- REKLAM -
Son Eklenenler

Toz Kolajen

Toz kolajen, son yıllarda popülerlik kazanan ve sağlık açısından çeşitli faydaları olduğu düşünülen bir takviye ürünüdür. Özellikle cilt sağlığı,...

İlginizi Çekebilir